Ata Yıldız Plaza, Kat:11, No: 1/93, 06820 Eryaman/ANKARA+90 - 543- 890 - 23 - 13 Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00 /

Blog

İshal ve İshalli Hastalıklar

İİshal ve kusma ile seyreden bağırsak enfeksiyonlarına Akut Gastroenteritler adı verilmektedir. Bu guruptaki ishalli hastalıklar tüm dünyada sağlık kuruluşlarına başvurunun en önemli nedenleri arasında sayılmaktadır. Dünya genelinde yılda yaklaşık 2-3 milyar kişinin AGE’ye yakalandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca 5 yaş altı çocukların yılda ortalama 3,2 kez ishal oldukları bildirilmektedir. İshalli hastalıklar çocukların hastaneye yatışlarına ve ebeveynlerinin iş gücü kaybına neden olmaktadır. İshal ile seyreden Gastroenteritler beş yaş altı çocuk ölümlerinde alt solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sıradadır.

Akut Gastroenteritler genellikle hijyenin yeterli olmadığı, sağlık sisteminin geri olduğu, alt yapının yeterli olmadığı gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir. Bu hastalıklar en sık dışkı ile kirlenmiş yiyecek veya içeceklerle bulaşır.

Çocuğun İshal Olduğunu Nasıl Anlarız?

İshal ile seyreden AGE dışkı kıvamının yumuşaması ve/veya sayısının artması (günde 3 veya daha fazla sayıda) ile tanımlanmaktadır. Aslında ishalde çocuğun normal bağırsak alışkanlığına göre normal dışı bir sululuk ve sıklık söz konusudur. Örneğin, anne sütü alan bir bebeğin, günde 7-8 defa sulu kıvamda dışkılaması oluyor. Bu dışkılama bebeğin, genel durumunu, büyüme ve gelişme ve genel sağlığını bozmadığı için ishal olarak kabul edilmezken, daha önceleri günde bir-iki kez normal kıvamda dışkılayan bir çocukta genel bir rahatsızlıkla birlikte günde üç-dört defa sulu kıvamda dışkılama ise ishal olarak kabul edilebilir. AGE’de ishale, kusma, ateş, karın ağrısı eşlik edebilir.

İshale Hangi mikroplar Sebep Olur?

Akut Gastroenterit’e virüs, bakteri, parazitler ve mantarlar sebep olabilir. AGE’nin en sık sebebi ise virüslerdir. Çocuklarda görülen viral kaynaklık ishal ile seyreden Akut Gastroenteritlerde ise  sebep çoğunlukla Rota Virüsüdür.

İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal genellikle 7 günden daha kısa sürer. Çoğunlukla kendini sınırlayan yani kendiliğinden düzelen bir hastalıktır.

İshalle seyreden AGE’nin tedavisinde en önemli nokta sıvı ve elektrolit kaybını karşılamaktır. İshalde bazı özel durumlar hariç antibiyotik kullanılmaz. Kusmayan hastalarda ağızdan sıvı tedavisi ve ishal diyeti ( yağsız yiyecekler, yoğurt, muz, patates haşlaması gibi) ile hastalar çoğunlukla düzelir. Kusması olup, ağızdan sıvı alamayan ve sıvı kaybı olan hastalarda damardan sıvı tedavisi verilir. İshalli hastalarda probiyotikler ve çinko şurupları da tedavide yardımcıdır.

İshalde Çocuğun Durumunu Nasıl Takip Edebilirim?

İshalli çocukta en önemli şey sıvı kaybının derecesidir. Çocuklarda sıvı kaybı; hafif, orta ve ağır olarak değerlendirilir. Hafif sıvı kaybında; bebeğin huzursuzluğu vardır ve çok sıvı alma isteği vardır. Orta derecede kayıplarda; huzursuz, küçük bebeklerde bıngıldağı ve göz küreleri çökük, halsiz, ağız ve dil kuru, göz yaşı azalmış, idrar miktarı azalmıştır. Ağır kayıplarda; çok halsiz, bitkin görünümde, uykuya meyilli, bilinç kapanabilir, göz yaşı yok, ağız ve dil kuru, idrar çıkarmaz.

Hafif kayıplar evde bol sıvı ve uygun diyetle düzelebilir. Ancak orta ve ağır kayıplarda ise çocuğu mutlaka doktora götürmek gerekir. Şunu da unutmayalım! Çocuğumuzda, ishale, kusmanın eşlik etmesi, sıvı kaybını arttırır.

İshalden Nasıl Korunuruz?

İshalli hastalıklardan korunmak için el temizliğine ve genel hijyen kurallarına uymak en can alıcı noktadır.

  • Elleri tuvaletten önce ve sonra, yemekten önce ve sonra, yiyecekleri hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra, bebeğin altını değiştirmeden önce ve sonra, bebeği beslemeden önce ve sonra sabunla yıkamalıyız. Elleri yıkarken her tarafını, parmak aralarını ve tırnakların altlarını temizlememiz gerekir.
  • İçme suyu olarak temizliğinden emin olduğumuz suları kullanmalıyız. Bir yaş altındaki bebeklere kaynatılmış soğutulmuş su kullanılması en güvenli olanıdır.
  • Yiyecekleri iyice pişirmeliyiz. Et doğradığımız bıçakla çiğ yenecek sebzeleri doğramamalıyız. Çiğ yenecek sebzeleri iyice yıkamalıyız.
  • 5 yaş altı ishallerin en önemli nedeni olan rota virüsünden korunmak için aşı yaptırmak korunma yöntemlerinden biridir.

İletişim Bilgileri:

Çocuklarda İshal ve İshalli Hastalıklar dahil, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile igili her  Sorununuz İçin  çekinmeden Bize Ulaşın : https://drtulinkoksal.com/bize-ulasin/

Tel:

Muayenehanemiz: +90 312 514 01 01

Doç.Dr.Tülin Köksal: +90 (553) 840 64 15

Uzm.Dr. A.Osman Köksal:+90 543 890 23 13

Adres:

Altay Mahallesi, Orhan Bey Caddesi, No: 1/93 Ata Yıldız Plaza, Kat:11, 06820, Optimum AVM Karşısı Eryaman/ANKARA

İlgili Linkler:

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin!

https://www.instagram.com/drtulinkoksal/

https://www.instagram.com/draliosmankoksal/

 

Ürünü Paylaş

Related Post

Okul Öncesi Eğitim ve Kreş Sağlığı

Eğitim bebek doğduğu andan itibaren başlar. Okul öncesi eğitim ise 0-6 yaş arası dönemi kapsamaktadır. Milli eğitim...

Koronavirüs ve Çocuklar

1)Koronavirüs nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Koronavirüs, Coronaviridae ailesi içinde bulunur ve bu virüsler başlıca dört türde sınıflandırılırlar....

Sık Görülen Çocukluk Çağı Hastalıkları

1- ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI(ÜSYE) Tüm yaş grubu çocuklarda en çok doktora gitme sebebi ani başlangıçlı solumum...

Bir cevap yazın