Ata Yıldız Plaza, Kat:11, No: 1/93, 06820 Eryaman/ANKARA+90 - 543- 890 - 23 - 13 Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00 /

Blog

Aşı Hakkında Merak Ettikleriniz

Aşı Hakkında Merak Ettikleriniz

Aşı Hakkında 1-Aşı Nedir?

 

Aşı; mikropların (Bakteri, virüs vb.) zayıflatılmış veya ölü hallerinin bebeğin vücuduna verilerek, o mikrobu tanımasına ve onunla mücadele edecek yöntemleri geliştirmesine yarayan bir koruyucu hekimlik yöntemdir.

Aşı Hakkında 2-Aşı Gerekli mi?

 

Etrafta bulunan mikrop ve enfeksiyonlarla savaşabilmesi için bebeğinin bağışıklık sistemini saldırgan virüslere karşı hazırlamanın en önemli şartlarından birisi: Bebeklik Dönemi Aşıları’ nın düzenli yapılmasıdır.

Hali hazırda bebeğe ölü ya da zayıflatılmış mikro organizmaların veriliyor olması, bebeğin hasta olacağına dair bir endişe yaratmamalıdır. Bu durum bebeğin hasta olmasına sebep olmaz. Aksine bebeğin hasta olmasını önleyecek bir tedbirdir. Sonuçta aşılar her hastalığa karşı %100 bir koruma sağlamasa da, hastalığın ağır geçme riskini azaltarak kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Sonuçta bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde son derece etkili ve faydalı olan aşılar, kesinlikle gerekli ve tavsiye edilen bir koruyucu hekimlik uygulamasıdır.

 

Aşı Hakkında 3-Aşı Hangi Hastalıklara Karşı Koruyucudur?

 

Aşıların koruyuculuğu hastalıktan hastalığa ve çocuktan çocuğa bir takım farklılıklar gösterse de Aşılar,  aşağıda sayılan hastalıkların hepsinde son derece etkili bir koruma sağlamaktadır.

Hepatit (Sarılık), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Verem, Çocuk felci (polio), Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Su Çiçeği, Zatürre (pnömoni), Menenjit, Grip, Rotavirüs, Rahim Ağzı Kanseri  (HPV)

 

Aşı Hakkında 4-Ücretli – Ücretsiz Aşı Ayırımı Nedir?

 

Enfeksiyonlar kişilerin problemi olduğu kadar bebek ve çocuklar bir toplumun geleceğini teşkil ettikleri için, aynı zamanda devletlerin ve hükümetlerinden problemidir. Bu nedenle devletler,  güçleri yettiği müddetçe çocukların bu enfeksiyonlardan en az etkilenmesini sağlayacak aşıları halka ücretsiz olarak temin etmeye çalışırlar. Bununla birlikte devletlerin sağlık bütçeleri kısıtlıdır bu sebeple tüm aşıları karşılamaya güçleri yetmez. Bu nedenle en hayati görülen aşılar ücretsiz olarak halka ulaştırılırken, diğer aşıları kullanıp kullanmamak hekimlerin ve hastaların isteklerine bırakılmıştır. Ülkemizde de durum farklı değildir; aşıların bir kısmı kamu tarafından ücretsiz karşılanırken, geriye kalanları kullanıp kullanmamak aile ve hekimlerin isteğine bırakılmıştır.

Buna göre ülkemizde devlet tarafından karşılan ücretsiz aşılar: Hepatit (Sarılık), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Verem, Çocuk felci (polio), Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Su Çiçeği, Zatürre (pnömoni) aşıları iken,

Devlet tarafından karşılanmayan ancak kesinlikle tavsiye ettiğimiz aşılar ise: Menenjit, Grip, Rotavirüs, Rahim Ağzı Kanseri  (HPV) aşılarıdır.

 

Aşı Hakkında 5-Aşı Ertelenebilir mi?

 

Aşıların aşı takvimine göre zamanı geldiğinde yapılmaması gereken durumlar çok nadirdir. Kesinleşmiş bu gibi durumlarda ilgili aşı uygulanmaz. Gerekli önlemler alınarak aşıların ertelenmesi gereken durumlarda aşı takviminin ne şekilde tamamlanacağına, bebeği takip eden hekim tarafından karar verilir.

 

Aşı Hakkında 6-Aşı Erteleme Nedenleri:

 

 1. Bir aşıya karşı gelişen ağır alerjik reaksiyon varsa o aşının sonraki dozları kesinlikle yapılmaz
 2. Bir aşı bileşenine (içerik) karşı gelişen ağır alerjik reaksiyon varsa, bu maddeyi içeren tüm aşılar yapılmaz.
 3. Soğuk algınlığı, ishal gibi hafif şiddetli hastalıklarda aşının ertelenmesine gerek yoktur. Bebeğin ateşli veya ateşsiz ciddi hastalık durumunda, izleyen hekime danışılmadan aşı uygulanmaz.

 

Aşı Hakkında 7-Aşı’ya Engel Olmayan Durumlar

 

Aşağıda belirtilen durumlarda aşı uygulaması ertelenmez, aşı takvimine göre uygulamaya devam edilir.

 1. Allerji veya astım (yukarıda anlatıldığı gibi, aşının belirli bir bileşenine karşı bilinen bir alerji dışında),
 2. 5 °C’nin altında seyreden solunum yolu enfeksiyonu veya ishal gibi hafif hastalıklar,
 3. Ailede aşıyı takiben yan etki görülme öyküsü,
 4. Ailede havale, felç veya epilepsi bulunma öyküsü,
 5. Antibiyotik tedavisi görme, •
 6. Anne sütü alma, •
 7. Kronik kalp, akciğer, böbrek veya karaciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar,
 8. Serebral palsi, Down sendromu gibi kalıcı nörolojik durumlar,
 9. Prematürite’de (erken doğum) aşılama ertelenmemelidir,
 10. Ameliyat öncesi ve sonrası,
 11. Malnütrisyon,
 12. Yenidoğan sarılığı öyküsü,
 13. Havale öyküsü: aşılama sonrası ateş görülebileceğinden, ateşli havale öyküsü olan çocuklarda ateş çıkması beklenen dönemde ateş düşürücü verilmesi uygundur
 14. Çocuk geçirilmiş havale için tedavi alıyorsa tedavisine aksatılmadan devam edilmelidir.

İletişim Bilgileri:

Aşı ve Enfeksiyonlar Hakkında  Her Türlü Sorularınız İçin bize Ulaşın:

https://draliosmankoksal.com/bize-ulasin

Tel:

Muayenehanemiz: +90 312 514 01 01

Doç.Dr. Tülin Köksal: +90 (553) 840 64 15
Uzm.Dr. A.Osman Köksal:+90 543 890 23 13

Adres:

Şehit Makbule Sokak, No: 6/A, Kavacık, Subayevleri Mahallesi, Keçiören/ANKARA

İlgili Linkler:

https://www.instagram.com/draliosmankoksal/

 

Ürünü Paylaş

Related Post

Koronavirüs ve Çocuklar

1)Koronavirüs nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Koronavirüs, Coronaviridae ailesi içinde bulunur ve bu virüsler başlıca dört türde sınıflandırılırlar....

Sık Görülen Çocukluk Çağı Hastalıkları

1- ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI(ÜSYE) Tüm yaş grubu çocuklarda en çok doktora gitme sebebi ani başlangıçlı solumum...

Çocuklarda Reflü (Gastroösefageal Reflü) ve Tedavisi

Çocuklarda Reflü Hastalığı Çocuklarda Reflü ya da tam adı ile Gastroösefageal reflü (GÖR) mide içeriğinin yemek borusuna...

Bir cevap yazın